Erbaa’da “Zimem Defteri” uygulaması

Erbaa Belediyesi bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Osmanlı Haftası Etkinlikleri kapsamında bir Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri uygulamasını hayata geçirdi.

Erbaa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Osmanlı Haftası Etkinlikleri kapsamında Zimem Defteri geleneği yeniden uygulandı.  Osmanlı zamanında zengin iş adamlarının rastgele mahalle bakkallarına giderek veresiye borçlarını ödediği gelenek Erbaa’da yeniden hayata geçirildi. Osmanlı döneminde Ramazan aylarında uygulanan geleneğin yeniden hayat bulması amaçlanıyor. Zimem defteri uygulaması, işadamlarının bakkallara veresiye borcu bulunan vatandaşların borçlarının rastgele ödenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bakkallardan özellikle veresiye borçlarında ödeme güçlüğü çeken vatandaşları seçmelerini isteyen işadamları kimin borcunu ödediklerini bilmiyor.

Bakkal Nihat Köksal ise unutulmuş ve şuanda yeniden yaşatılmaya çalışılan uygulamadan memnuniyet duyduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Erbaalı esnafların zimem uygulamasına karşı çok duyarlı olduğunu ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım “Özellikle sosyal açıdan milletimizi rahatlatan hayrı yapanla hayra vesile olanı ve hayırdan faydalananı birbirinden ayıran ama ayrı ayrı bir araya getiren Zimem Defteri Uygulaması var. Biz bu uygulamayı bu yılda hayata geçiriyoruz. Geçen yıl da yapmıştık. Biz bu yıl farklı olarak diğer belediye başkanlarımıza da bu uygulamayı yapmaları için tavsiyede bulunduk. Sizde şahit oldunuz bu uygulamayı arkadaşlarımız yapıyorlar. Hayırsever vatandaşlarımız iş adamlarımız, esnaflarımızla, maddi durumu sıkıntılı olan vatandaşlarımız birbirini görmeden mahalle bakkallarında yan yana getirerek borçlu olan, sıkıntıda olan vatandaşlarımızın borçlarını esnaflarımıza ödetiyoruz. Esnaflarımız bu konuda çok duyarlılar. Ben esnaflarımıza da iş adamlarımıza da teşekkür ediyorum.  Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Oluşturulma Tarihi : 31.01.2017