GüncelHaberler


GİYSİ KAMPANYASI

        Belediyemizin ‘sanma bir giysi önemsiz, yüzler gülecektir eminiz’ sloganı ile başlattığı kampanya devam ediyor.


        Halkımızın yoğun destek olduğu giysi kampanyasında biriken giysiler Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından belirli aralıklarla toplanıyor. Toplanan giysiler tek tek elden geçip kullanılacak olanlar ayrıştırılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazır hale getiriliyor. Giyilmek üzere hazır hale getirilen giysiler Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze bağlı çalışanlar tarafından ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştırılıyor.

        

        Yapılan çalışma ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız sayın Ertuğrul KARAGÖL “Yaptığımız bu anlamlı çalışma hemşerilerimizin yoğun desteği ile devam ediyor. Bizler ise bu güzel kampanyaya aracı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kış şartlarında kampanyamıza destek olarak ihtiyaç sahibi insanlarımızın hayır dualarını alan hemşerilerimize teşekkür ederiz. Dedi.

YOLLARIN BUZLANMASINA KARŞI ÖNLEMLER A

             Belediyemiz yolların buzlanmasına karşı bir dizi önlemler almaya başladı.


            Belediyemiz Fen İşlerine bağlı ekipler Erbaa’ da başlayan soğuk havalar nedeniyle yolların buzlanmasına karşı Gazi Bulvarı,Şehit Ömer Hali Demir Bulvarı, Karayaka Bulvarı, Barboros caddesi ve yeni hastane yolu güzergâhlarında kumlama ve buz çözücü solüsyon çalışmaları yaptı.

Çalışmalar ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız sayın Ertuğrul Karagöl’ başlayan soğuk havalar nedeniyle yollarımızın gizli ve açık buzlanmasına karşın Fen İşleri Müdürlüğümüz dün geceden itibaren tedbirler almaya başladı. Yollarımıza kum ve buz çözücü solüsyon serperek buzlanmaya karşı tedbir alıyoruz. Olası kazaların önüne geçmek hemşerilerimizin can ve mal güvenliğini sağlamak için başlattığımız çalışmalar kış ayları süresince devam edecek’ dedi. 

Erbaa'nın altyapısı güçleniyor

Erbaa Belediyesi Küçük Sanayi Sitesi, Yeni Mahalleye bağlı Dereçiftlik ve Alacabal Mahallesi’nde altyapı hattı çalışması başlattı.

Erbaa Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri Küçük Sanayi Sitesinde yağmur suyu, Alacabal Mahallesi yolunda kanalizasyon, Yeni Mahalleye bağlı Dereçiftlikte ise 3 bin metre uzunluğunda su hattı yapımı için çalışmalara başladı.

Çalışmalarla Erbaa’nın altyapısını daha da güçlendireceklerini ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl “Küçük Sanayi Sitemizde esnaflarımızın yaşadığı yağmur suyu sorununu çözmek için gayret ediyoruz. Yağmur çamur dinlemeden ekiplerimiz çalışıyor. Alacabal Mahallemizin yolunda ise kanalizasyon altyapımızı güçlendirmek için çalışmalar hızla sürüyor. Kanalizasyon ve su altyapımızı her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. Yeni Mahalle’ye bağlı Dereçiftlik’de uzun zamandır vatandaşlarımızın yaşadığı su sorununu çözmek için 3 bin metre uzunluğunda su hattı çekiyoruz. Çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Parke taşı yol kaplama çalışmaları hız

Erbaa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü parke taşı yol kaplama çalışmalarına devam ediyor. Ekipler, Yıldırım Beyazıt Mahallesinde yeni açılan imar yollarını parke taşı ile kaplıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz imara yeni açılan Yıldırım Beyazıt Mahallesi Orhan Gazi Caddesi üzerinde ve 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu etrafındaki yollarımızı parke taşı yol kaplama çalışmalarına hızla devam ediyor.

Büşra'nın adı sanat atölyesinde yaşaya

Erbaa'da 31 Aralık'ta başına isabet eden yorgun mermi sonucu ölen Hanife Büşra Konyar'ın (17) ismi, olayın yaşandığı caddede inşası süren Bilim Sanat Kültür Merkezinin sanat atölyelerine verilecek. TOKAT'ın Erbaa ilçesinde 31 Aralık'ta başına isabet eden yorgun mermi sonucu ölen Hanife Büşra Konyar'ın (17) ismi, olayın yaşandığı caddede inşası süren Bilim Sanat Kültür Merkezinin sanat atölyelerine verilecek. Erbaa Belediyesi 31 Aralık günü başına yorgun mermi isabet eden ve hastanede 6 gün süren yaşam savaşını kaybeden Hanife Büşra Konyar'ın adını, yaralandığı caddede yapımı süren Bilim Sanat Kültür Merkezinde yaşatmaya karar verdi. Yapım çalışmaları devam eden Bilim Sanat Kültür Merkezi tamamlandığında içerisinde unutulmaya yüz tutan mesleklerin tekrar canlandırılacağı sanat atölyesine, 'Hanife Büşra Konyar Sanat Atölyesi' adı verilecek.

Bu acı olayın unutulmaması için böyle bir karar aldıklarını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, "Yaklaşık 10 gün öncesinde talihsiz bir durum yaşandı Erbaa'da yorgun mermi bir kardeşimizin başına isabet etti ve sonucunda vefat etti kendisi. Biz burada sanat atölyeleri kuracağız. Bu kardeşimizin de başına yorgun mermi isabet eden cadde olması sebebiyle biz bir daha bu olaylar yaşanmasın diye bu yaşanan üzücü olayın herkese bir ders olması ve unutulmaması için burada yapılacak olan sanat atölyelerine Hanife Büşra Konyar Sanat Atölyesi ismini vereceğiz. Bu olayın unutulmamasına ve bir daha yaşanmamasına vesile olmak istiyoruz. Kendisi sanatın tiyatronun içerisinde olan bir arkadaşımızdı, o nedenle bu sanat atölyesine ismini vermeyi düşündük" dedi. Gençler, kadınlar ve çocukların bir arada bulunacağı ve hobi edinebilecekleri bir mekan inşa ettiklerini kaydeden Başkan Karagöl "Sanat atölyelerinde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerimizi tekrardan canlandıracağız. Ahşap oymadır, vitraydır, baskıdır, belki inşallah denk gelir uğraşırız dericiliktir bu tarz mesleklere burada imkan sağlama, gerekirse kişileri bulup kurs verme niyetindeyiz. Onun dışında yöresel mutfağımız ve yöresel ürünlerimizle alakalı bir kısımda çalışma yapıp onların tanıtımı ve Erbaa'nın reklamı anlamında bir çalışma yürüteceğiz. Yabancı dil akademisini kurarak gençlerin konuşmaya yönelik, İngilizcesini geliştirmeye bir alan inşallah inşa edeceğiz. Sanat atölyeleriyle, bilimiyle, kültürüyle folklor ekibi için alan oluşturacağız, bir enstrüman ile ilgili kurs açıp onların o enstrümanı öğrenmesini sağlayacağız kısaca gençler için, kadınlar için, çocuklar için hepsinin bir arada bulunacağı hobi edinecekleri bir mekan inşa ediyoruz" ifadelerini kullandı."""

Erbaa’ya 6 yeni köprü yapımı için çalı

İlçe merkezinden geçen ve merkez mahalleleri ikiye ayıran İmbat Çayı üzerinde bu mahalleleri birleştirmek, birleştirirken gerek yaya gerekse trafik yoğunluğunu rahatlatmak ve nüfus yoğunluğunu da dikkate alarak ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile Erek Mahallesi ile Kelkit Mahallesi arasında iki adet, Gazi Osman Paşa Mahallesi ile Yıldırım Beyazıt ve Ziya Gökalp Mahallesi arasında üç adet,Osman Gazi-Gündoğdu Mahalleleri ile Ziya Gökalp Mahallesi arasında bir adet olmak üzere toplamda 6 adet köprü inşaatına başlandı. Köprü Yapım çalışmalarında incelemelerde bulunan Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl”İmbat Çayı’nın ikiye ayırdığı ilçemizde inşallah köprülerin yapımı ile birlikte vatandaşlarımız daha rahat bir şekilde şehir merkezine gelebilecekler. Yapılacak olan köprülerimizin 3 adeti kemer,üç adeti ise ön gerilmeli köprü, şehrimize 6 yeni köprünün kazandırılmasında başta Devlet Su İşleri 7.Bölge Müdürü Sayın Ahmet Ersin Gökçe, Devlet Su İşleri 72.Bölge Müdürü Sayın Ali Çetin Kaya ve ekibi olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Erbaa'ya Güneş Enerji Santrali

Erbaa Belediyesi tarafından projelendirilen 1 Megawatt gücünde güneş enerji santralinin (GES) kurulumuna başlandı. Santralin kurulum çalışmalarının 1 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp elektrik üretimine başlaması planlanıyor. Erbaa Belediyesi Kelkit Mahallesindeki 17 dönümlük alana GES kurmak için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında belediye ekipleri geçen hafta alanda zemin düzenlemesi yaptı. Dün itibariyle ise güneş panellerinin takılacağı kazıkların yerleştirilmesi işlemlerine başlandı. 3 bin 68 güneş panelinin yerleştirileceği alanda Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl incelemelerde bulundu. Yaklaşık 1 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlanması planlanan santralde üretilecek elektriğin dağıtım şirketine satılması ve santralden aylık 180 ila 200 bin TL arası gelir elde edilmesi planlanıyor. Kurulan GES ile belediyenin elektriğe harcadığı parayı hizmet üretmek için harcayacaklarını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl “Bu proje bağlantı anlaşması olan bir proje. Bu proje ile biz inşallah belediyemize gelir elde etmiş olacağız. Elektrik sarfiyatımız fazla olduğu için de bu sarfiyatımızı bir nebze olsun düşürmüş olacağız. Burada şöyle bir durum var. Biz bu santralden daha fazlasını harcıyoruz ama en azından hem tasarruf anlamında, hem bu güneş enerjisiyle beraber paramızı elektriğe değil de paramızı Erbaa’ya hizmet olarak geri çevireceğiz. İnşallah yıl sonuna da; yıl sonundan kastım 2020’nin sonu yani bir ay içerisinde bu tesisi kaza bela olmazsa bir aksilik yaşanmazsa Erbaa’mıza kazandırıp faaliyete geçireceğiz.” dedi. “BEKLENTİMİZ 180-200 BİN LİRALIK BİR GELİR” Yapılan projenin bölgedeki en büyük GES projesi olduğunu belirten Başkan Karagöl “Güneşin açısıdır, mevsim ve havanın açık kapalı olması gibi nedenlerle üretim miktarı değişiyor. Bizim burada beklentimiz aylık yaklaşık 180-200 bin liralık bir gelir. Öyle bir hesaplama yaptık. Kredisini kendisi ödeyen üstüne de para kalan bir proje. İnşallah 3-4 yıllık süreçte de kendisini amorti edip daha sonrasında da tamamıyla geliri belediyeye kalabilecek bir proje. Bundan sonra kullanımı karşılayacak kadar proje yapılabiliyor. Biz de bundan sonraki çalışmalarımızda inşallah belediyenin içme suyu pompaları olsun, kendi hizmet binamızda, diğer birimlerimizde harcadığımız enerji giderleri olsun kendi içerisinde çözüp, oralara da güneş panelleri koyup kendi ürettiğimiz enerjiyle giderleri karşılama niyetindeyiz.” diye konuştu.

Erbaa'da Dezenfekte Çalışmaları Devam

Erbaa Belediyesi Küçük Sanayi Sitesinde altyapı, yağmur suyu drenaj ve asfalt çalışması başlattı. Erbaa Belediyesi yaklaşık 400 esnafın bulunduğu Küçük Sanayi Sitesi’nin altyapı, yağmur suyu drenaj ve asfaltını yenilemek için çalışma başlattı. Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl Fen İşleri Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi. Erbaa’yı güzelleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl “Belediye ekiplerimizce Erbaa Küçük Sanayi Sitesi’nde başlatılan altyapı, yağmur suyu drenaj ve asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledim. Çalışmalarımız belirlenen program dahilinde hız kesmeden devam edecektir.” şeklinde konuştu.